Terugblik 2022-2026: De successen van Nieuw Goes voor nieuwbouw en betaalbaar wonen
- Onno van de Velde
- 39 minuten geleden
- 3 minuten om te lezen
In een serie artikelen blikken wij terug op onze belangrijkste inbreng in de gemeenteraad tijdens de afgelopen 4 jaar. Vandaag: ‘De successen van Nieuw Goes voor nieuwbouw en betaalbaar wonen’
Nieuw Goes pleit al 5 jaar voor het invoeren van de zelfbewoningsplicht en het verbod op snelle doorverkoop. Wij willen dat bij alle nieuwe woningen in de laagste prijsklassen standaard een zelfbewoningsplicht en antispeculatiebeding gelden. Naar het voorbeeld van al meer dan 100 gemeenten in Nederland die een zelfbewoningsplicht hebben ingevoerd. Onze voorstellen daarvoor hadden helaas onvoldoende steun.
Als gevolg van het ontbreken van een algemene regeling, hebben we twee jaar geleden bij het nieuwbouwplan ‘Wilhelminadorp-Zuid’ met een motie verzocht om de zelfbewoningsplicht en het verbod op snelle doorverkoop (antispeculatiebeding) toe te passen op dat plan. Onze motie is unaniem aangenomen!
Betaalbaar wonen
Dankzij onze motie moeten kopers zelf in de woning gaan wonen, waardoor verhuren voor woekerprijzen door huisjesmelkers niet meer kan. Door het verbod op snelle doorverkoop, mag een woning in de eerste jaren na aankoop niet worden doorverkocht. Hiermee wordt kopen om over enkele jaren met tienduizenden euro’s winst door te verkopen onmogelijk gemaakt. De nieuwe huizen in Wilhelminadorp-Zuid worden daardoor gekocht door mensen die van het huis hun thuis willen maken.
De prijsgrens en de periode waarin deze maatregelen gelden, kan de gemeente zelf kiezen (bijv. voor woningen tot en met € 350.000 en voor 5 jaar). Onderzoek van de UvA, EUR en het Kadaster toont aan dat de zelfbewoningsplicht werkt en meer woningen in handen komen van starters.
Uitzonderingen
Op beide middelen zijn uitzonderingen mogelijk. Het verhuren van de woning voor een sociale huurprijs of middenhuurprijs is wel toegestaan.
Ook verhuren aan directe familie (bijv. kleinkind of broer) is mogelijk. In het geval van overlijden of ziekte wordt eveneens een uitzondering gemaakt. Bij verhuizing in verband met een nieuwe baan, geldt ook een uitzondering. Kortom zijn normale verkopen voor normale verhuizingen toegestaan. Aankopen voor winstbejag worden tegengegaan.
Ambitie voor woningbouw op de dorpen
Natuurlijk zijn in de stad Goes snel veel nieuwe woningen nodig. Maar ook op de dorpen is behoefte aan nieuwbouw.
Afgelopen december werd de Omgevingsvisie Goes 2040 besproken. Daarin staan de wensen voor de ontwikkeling van Goes. Het College van B&W schreef de wens op van een groei van het aantal woningen binnen de ‘’compacte stad’’. De dorpen werden niet genoemd.
Terwijl meerdere dorpsverenigingen al jarenlang pleiten voor een nieuwbouwplan(netje) bij hun dorp. De reactie van het College is tegenwerkend. Zo zou er eerst gewacht moeten worden op de nieuwe Dorpsvisies.
Nieuw Goes heeft met een amendement voorgesteld om de tekst in de Omgevingsvisie aan te passen. We stelden voor om een ‘’gepaste uitbreiding’’ van de woningvoorraad op de dorpen als ambitie te hebben. Ons amendement werd mede ingediend door de SGP-CU en is aangenomen!
Concreet aan de slag
Het vastleggen van de ambitie voor woningbouw op de dorpen is een eerste stap, maar zorgt nog niet voor versnelling. Nieuw Goes heeft daarom ook een motie ingediend om voor minimaal twee dorpen te starten met het maken van een plan. In onze motie verzochten we om in samenspraak met de dorpsverenigingen en belangstellende inwoners tot een locatie en woningbouwprogramma (verhouding huur en koop, woningtypen, prijsklassen) te komen. Tegelijkertijd moet het College dan de locaties scannen op de (on)mogelijkheden.
We verzochten om deze verkenningen in het 2e kwartaal van 2026 afgerond te hebben. Vanaf het 3e kwartaal van 2026 moest het College dan in gesprek gaan met de grondeigenaar voor aankoop of afspraken gaan maken met een projectontwikkelaar.
Helaas kreeg onze motie alleen steun van de VVD, waardoor de motie is verworpen. Het zal nog een lange tijd duren voordat de eerste nieuwbouwwoningen op de dorpen klaar zijn. Het ontwikkelen van een woningbouwplan in Nederland duurt vanaf begin planvorming tot en met het opleveren van de eerste woning namelijk gemiddeld 7 tot 10 jaar. Nieuw Goes zal haar best blijven doen om zo snel mogelijk een concreet woningbouwplan voor de dorpen vastgesteld te krijgen.

.png)
Opmerkingen